Pamiętajmy o ogrodach

Rozkład Jazdy Bus

Menu

 

 

 


Nie zwykły świat zwykłą igłą malowany PDF Drukuj Email
Wiadomości - Wiadomości Ogólne

Twórczość Stanisławy Bartosiewicz - SwavyLaunay.

 

W dniu 2 marca 2012 r. Burmistrz Tyszowiec Mariusz Zając wraz z Dyrektorem SCK Grzegorzem Piliszczukiem uczestniczyli w otwarciu wystawy  SWAVY LAUNAY ( Stanisławy Bartosiewicz ) Tkaniny Artystycznej , która odbyła się w Biurze  Wystaw Artystycznych – Galerii Zamojskiej.

Swava Launay urodziła się i wychowała w Klątwach koło Tyszowiec na Zamojszczyźnie, jako Stanisława Bartosiewicz.Już jako dziecko zajmowała się robótkami ręcznymi - haftowała, lubiła rysować, wycinać, szyć ubranka dla lalek i robić swetry dla siebie. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Klątwach kontynuowała naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Tyszowcach, a następnie studiowała filologię romańską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Tytuł magistra filologii romańskiej uzyskała na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez pewien czas pracowała w Toruniu i jednocześnie kończyła studia podyplomowe z zakresu informacji naukowo -technicznej.

Z Torunia w 1977 r. wyjechała na stałe do Francji, do Paryża. Tam wyszła za mąż. By zarobić na życie projektowała i wykonywała swetry dla firm produkujących włóczki. Swetry -już wówczas Swavy - jako modele, wraz z wzorami wykonania były drukowane w folderach reklamujących te firmy. Jednocześnie studiowała literaturę na paryskiej Sorbonie. Po studiach zakończonych licencjatem przeniosła się wraz z mężem na Lazurowe Wybrzeże, do niewielkiego miasteczka Mougins w malowniczej Prowansji. Być może pod wpływem niezwykłego krajobrazu, soczystej zieleni i niezwykłego nieba, czy też ducha tworzących tu niegdyś takich sław jak: Paul Cezanne, Vincent van Gogh, Paul Gauguin, Pablo Picasso, Swava zaczęła interesować się sztukami plastycznymi. Uczęszczała na wykłady i zajęcia praktyczne do Ecole de BeauxArts w Valauris, poznając różne techniki sztuk plastycznych. Najchętniej zajmowała się akwarelą i malarstwem olejnym.

Przełomem w jej życiu artystycznym było poznanie dwojga artystów ukraińskich, emigrantów przebywających we Francji: Joanny Winnikow i Jurima Kulczyckiego - absolwenta ASP w Krakowie. Pod ich wpływem, a zwłaszcza p.Joanny, która oprócz malarstwa zajmowała się szyciem, Swava zaczęła zajmować się tkaniną artystyczną. Początkowo były to gobeliny, z czasem zajęła się aplikacjami, które są jej pasją do dziś.

SwavaLaunay jest mistrzynią aplikacji - techniki znanej od starożytności, polegającej na naszywaniu lub wszywaniu w tkaninę motywów wyciętych ze skrawków tkanin lub innych materiałów, przy czym połączenia aplikacji można ukryć lub wyeksponować. Artystka w swych dziełach często łączy aplikację z patchworkiem, w jego odmianie crazy. Patchwork (auilt) to rodzaj tkaniny powstałej w wyniku zszycia małych, zazwyczaj geometrycznych skrawków materiałówze sobą, często pikowanej (połączenie jest niewidoczne, znajduje się pod spodem). Patchwork crazyłączy tradycyjną technikę patchworku (zszywanie) z aplikacją (naszywanie), skrawków o różnych kształtach, przy czym sposób ich łączeniajestwidoczny.

 

Mieszkańcy naszej Gminy będą mogli zobaczyć i podziwiać aplikacje wykonane przez  Swava Launay( Stanisławę Bartosiewicz )już od 3-20kwietnia 2012 r. w Samorządowym Centrum Kultury.