Pamiętajmy o ogrodach

Rozkład Jazdy Bus

Menu

 

 

 


Głosowanie na Czermno trwa PDF Drukuj Email
Wiadomości - Wiadomości Ogólne

 Jeszcze przez tydzień można głosować w plebiscycie National Geographic „Travelery 2011”. Wśród nominowanych do miana naukowego odkrycia roku „za dokonania naukowe, które pozwoliły lepiej zrozumieć świat, ludzi i kultury” są m.in. znaleziska z Czermnie w gminie Tyszowce. Na razie ta propozycja zyskuje w swojej kategorii największe, bo ponad 50-procentowe, poparcie wśród głosujących i ma około 25 procent przewagi nad kolejną kandydaturą. Głosowanie trwa jednak do jednak do 27 marca i wyniki mogą się jeszcze zmieniać.

By poprzeć Czermno należy wysłać SMS o treści: TR.wybieram.D4 pod numer: 71001. Do wygrania są m.in.: wycieczka do Wietnamu oraz nawigacja i sprzęt turystyczny.

Szczegółowe informacje na temat konkursu są dostępne na: www.travelery2011.national-geographic.pl.

W 2011 roku naukowcy, prowadzący w Czermnie badania pod kierunkiem prof. Andrzeja Kokowskiego z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, znaleźli dwa skarby zawierające biżuterię z XIII wieku. Jeden znajdował się w garnku, a drugi był zakopany bezpośrednio w ziemi. Łącznie odnaleziono około 40 srebrnych pierścieni, naramienników, bransolet i wisiorów. Zdaniem ekspertów obecność w Czermnie wyrobów tak wysokiej klasy potwierdza, że w średniowieczu było to bardzo ważne miejsce zamieszkiwane przez przedstawicieli ówczesnych elit.

Oprócz tego co odkryto w ubiegłym roku, już wcześniej archeolodzy znaleźli tysiące przedmiotów codziennego użytku, elementy uzbrojenia i inne wyroby. Wśród nich dawne plomby handlowe, uznawane za certyfikaty kupieckie, które świadczą o tym, że dawny Czerwień był ważnym ośrodkiem handlu międzynarodowego.