Pamiętajmy o ogrodach

Rozkład Jazdy Bus

Menu

 

 

 


Pierwsza wystawa skarbów czerwieńskich PDF Drukuj Email
Wiadomości - Wiadomości Ogólne

 

Odnalezione w ostatnich latach pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska Czerwień w gminie Tyszowce zostaną zaprezentowane publicznie w jednym miejscu, na wystawie pod hasłem "Czerwień - gród między Wschodem a Zachodem" w Tomaszowie Lubelskim.

Ekspozycja, która zostanie otwarta w środę 28 listopada, będzie jednym z elementów obchodów 50-lecia Muzeum Regionalnego im. dr Janusza Petera.

W sumie zostanie zaprezentowanych kilkaset eksponatów, w tym te, które jeszcze nigdy, publicznie nie były pokazywane. Wśród nich będą, odkryte w ubiegłym roku, elementy kobiecej biżuterii, a także przedmioty codziennego użytku, elementy uzbrojenia oraz wiele innych śladów grodu i podgrodzia. - Ośmielam się twierdzić, że teren byłego grodziska jest obecnie jednym z najciekawszych historycznie miejsc w powiecie tomaszowskim, a być może także w całym makroregionie - mówi burmistrz Tyszowiec Mariusz Zając.
Swoistą podróż w czasy sprzed 1,5 tysiąca lat umożliwi także średniowieczna chata, której budowę Gmina Tyszowce zleciła specjalnie z okazji tomaszowskiej ekspozycji. Oprócz budowli i skarbów są przygotowywane także inne atrakcje, ale organizatorzy na razie nie ujawniają szczegółów.

Podczas obchodów zostanie zaprezentowany katalog, poświęcony czerwieńskim odkryciom. To pierwsze tak poważne i obszerne wydawnictwo na ten temat. Przygotowane przez historyków opracowanie liczy ponad 400 stron.

Obchodom jubileuszu muzeum będzie towarzyszyć także uroczysta sesja z udziałem m.in. naukowców z instytutów archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Instytutu Naukowego z Lipska.