Pamiętajmy o ogrodach

Rozkład Jazdy Bus

Menu

 

 

 


Gospodarze gromią rywali PDF Drukuj Email
LUKS POGOŃ - LUKS POGOŃ

 

Rekordowa liczba ponad 200 zawodników odwiedziła w miniony weekend Tyszowce, gdzie odbyły się zawody Pucharu Polski w sumo juniorów i kadetów oraz Otwarte Mistrzostwa Tyszowiec w mini-sumo.

Obydwa turnieje zakończyły się triumfem gospodarzy z Miejskiego Klubu Sportowego "Pogoń" Tyszowce, którzy z dorobkiem ponad 60 medali zdobyli pierwsze miejsca w klasyfikacji drużynowej zarówno wśród starszych, jak i młodszych sumoków. 25 krążków wywalczyli w Pucharze Polski kadetki i kadeci oraz juniorki i juniorzy, a 37 dorzucili najmłodsi zawodnicy z Tyszowiec, którzy startowali w Otwartych Mistrzostwach Tyszowiec w mini sumo.

W klasyfikacji medalowej kadetek i kadetów MKS "Pogoń" Tyszowce wyprzedził UKS Lubzinę i ZTS "Sokoła" Lublin. Dwa złote medale w tej rywalizacji wywalczył Jakub Darmochwał, srebrne zdobyli: Krystian Bilewicz oraz Wiktoria Jaremczuk, Jolanta Jaremczuk i Katarzyna Jaremczuk, które dorzuciły także po "brązie". W grupie wiekowej juniorów i juniorek złoto wywalczyli: Marcin Szłoda, Jakub Darmochwał, Agnieszka Jaremczuk - dwa, Wiktoria Jaremczuk i Ewelina Ćmil - również dwa. Drugie miejsca zajęli: Przemysław Piliszczuk, Katarzyna Jaremczuk (dwukrotnie) i Magdalena Radom. Brązowe medale zdobyli: Jakub Darmochwał, Magdalena Radom, Patrycja Radom i (dwa) Jolanta Jaremczuk.

W klasyfikacji medalowej Otwartych Mistrzostw Tyszowiec w mini sumo "Pogoń" wyprzedziła ZTS "Sokoła" Lublin i drużynę KS "Sorga" Zamość.

Wśród dzieci najlepiej zaprezentowali się zdobywcy złotych krążków: Karolina Jachimek, Adam Gardzioła, Lucyna Harasim, Sandra Skoczylas, Adrian Rudnik, Damian Radom, Gabriel Jurkiewicz, Paulina Kołtun i Paweł Stawarski. Na drugim stopniu podium stanęli: Arkadiusz Kochman, Rafał Kiryło, Paulina Dudek, Patrycja Machometa, Kamil Kiryło, Jakub Antoszewski, Cezary Bezpalko i Rafał Harasim. Brązowe medale zdobyli: Anna Stawarska, Gabriela Nawrot, Natalia Podkańska, Mateusz Marchiewicz, Dominika Nawrot, Patrycja Kaproń, Paweł Draszcz, Kacper Bezpalko, Mikołaj Dudziński, Kacper Marcola, Jakub Niewiadomski, Kamil Kościołko, Michał Fedzioryna, Szymon Taranowicz, Jakub Flak, Mateusz Witkowski, Michał Stawarski, Jakub Jurkiewicz, Hubert Kościołko oraz Michał Gardzioła.  Dodatkowo rozegrano również walki w kategorii do 65 kilogramów w grupie młodzieżowców, w której bezkonkurencyjny okazał się Marcin Szłoda. Drugie miejsce przypadło Michałowi Mazurkiewiczowi, zaś trzecie Przemysławowi Piliszczukowi. Wszyscy reprezentują MKS "Pogoń" Tyszowce.

Turniej obfitował w wiele niespodzianek. Jedną z nich było zwycięstwo Agnieszki Jaremczuk z "Pogoni" Tyszowce nad znacznie wyżej notowaną Jagodą Mazurek z ZTS "Sokoła" Lublin, która przed miesiącem na Mistrzostwach Świata w Hongkongu zdobyła trzy brązowe medale. Niespodziewane zwycięstwo odniosła również inna zawodniczka z Tyszowiec Wiktoria Jaremczuk, wygrywając w finale z mistrzynią kraju Oktawią Skraińską, także z ZTS "Sokoła" Lublin.

Największe emocje wzbudziły walki najmłodszego zawodnika turnieju, zaledwie czteroletniego Michała Gardzioły z "Pogoni" Tyszowce. - Mimo bardzo młodego wieku Michał swoją postawą i nieustępliwością pokazał, że w walce nie ustępuje starszym kolegom. Otrzymał też puchar dla najmłodszego zawodnika turnieju - podkreśla trener tyszowieckich sumoków Daniel Chwastek.
W hali tyszowieckiego gimnazjum rywalizowali zawodnicy z 14 klubów. Oprócz gospodarzy swoich przedstawicieli miały: UKS Lubzina, ZTS "Sokół" Lublin, KS "ONI" Lublin, UKS "Sorga" Zamość, UKS Marysin Wawerski, UKS "FUKS" Warszawa, KS AZS AWF Gorzów Wielkopolski, "TAR" Krotoszyn, UKJ "Legion" Zamość, "Terminator" Wysokie, UKS Niska Warszawa, UKS "Mieszko" Gorzów Wielkopolski i "Syrena" Gnojnica.

Wśród gości honorowych zawodów byli Prezes Polskiego Związku Sumo Dariusz Rozum i sekretarz tej organizacji Andrzej Wojda, którzy wręczyli brązowe odznaki związku za wkład w rozwój MKS "Pogoń" Tyszowce oraz promocję i rozwój sumo w Polsce. Wyróżnienia odebrali: dyrektor Szkoły Podstwowej im. Jana Kilińskiego w Tyszowcach Barbara Badyła, dyrektor Gimnazjum im. Konfederacji Tyszowieckiej w Tyszowcach Dorota Badyła, dyrektor Zespołu Szkół nr 5 w Tyszowcach Agnieszka Podgórska oraz trener "Pogoni" Daniel Chwastek.

Organizatorzy rywalizacji cieszą się, że z roku na rok do Tyszowiec przyjeżdża coraz większa liczba zawodniczek i zawodników, co podnosi rangę turnieju i powoduje, że sumo staje się wizytówką miasta, znanego w środowisku sportowym w całej Polsce.

Zarówno przedstawiciele związku, jak i uczestnicy zawodów podkreślali, że turniej w Tyszowcach stał na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym i sportowym. Władze Polskiego Związku Sumo poinformowały też, że w 2013 roku Tyszowce również będą organizatorem zawodów o Puchar Polski.


(fot. MKS "Pogoń" Tyszowce)