Pamiętajmy o ogrodach

Rozkład Jazdy Bus

Menu

 

 

 


„Czerwień - gród między Wschodem a Zachodem” PDF Drukuj Email
Wiadomości - Wiadomości Ogólne

W dniu 28 listopada 2012 r. Gmina Tyszowce uczestniczyła w obchodach 50 - lecia Muzeum Regionalnego im. dr. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim.

W ramach obchodów jubileuszu odbyła się  wystawa „Czerwień - gród między Wschodem a Zachodem” poświęcona wczesnośredniowiecznemu grodzisku w Czermnie. Organizatorami wystawy są; Muzeum Regionalne w Tomaszowie Lubelskim, Instytuty Archeologii UMCS w Lublinie i UR w Rzeszowie, GeisteswissenschaftlichesZentrumGeschichteund Kultur Ostmitteleuropasan der UniversitätLeipzig i MiastoTyszowce.

Nad wystawą honorowy patronat objął Marszałek Województwa Lubelskiego i Starosta Tomaszowski. Na wystawie prezentowanychjest ponad 1500 zabytków pochodzących z wykopalisk prowadzonych na grodzisku przez Instytut Archeologii UMCS w Lublinie.

Pokazane zostały różne aspekty funkcjonowania grodu jako ośrodka władzy książęcej, ośrodka obronnego, religijnego, centrum handlu i rzemiosła. Pokazano także życie codzienne mieszkańców grodu m. in. zrekonstruowana chata wczesnośredniowieczna oraz stroje.

Informujemy, że w/w wystawa będzie możliwa do obejrzenia w tomaszowskim muzeum do końca marca 2013 r. bezpłatnie.