Pamiętajmy o ogrodach

Rozkład Jazdy Bus

Menu

 

 

 


Średniowieczna Noc Świętojańska w Czermnie PDF Drukuj Email
Wiadomości - Wiadomości Ogólne

W dniach 24-25 czerwca 2017 r. w Czermnie w okolicy dawnego grodziska po raz drugi odbyła się impreza pod nazwą Średniowieczna Noc Świętojańska. Tym razem impreza miała zasięg ogólnokrajowy za sprawą grup rekonstrukcyjnych i kramów, które przybyły z całej Polski.

Pośród szumu rzeki Huczwy, płonących ognisk i pochodni oraz przy dźwiękach muzyki dawnej którą przygrywał „Zespół Muzyki Dawnej Góra Trolla” z Trójmiasta można było poznać historię i miejsce w którym tętniło życie przed 1000 lat.

W czasie dwudniowej imprezy można było uczestniczyć w życiu codziennym we wczesnym średniowieczu. Publiczność miała okazję zobaczyć jak wyglądały dawne rzemiosła min. wczesnośredniowieczna pracownia garncarska, wczesnośredniowieczna pracownia jubilerska, serwowano również średniowieczne jadło. Oprócz tego była możliwość uczestnictwa w warsztatach zielarskich z tamtego okresu. Publiczność miała również okazję obejrzeć inscenizacje wiecu słowiańskiego oraz słowiańskiego święta ognia i wody, które cieszyły się sporym zainteresowaniem wśród przybyłych gości.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się również obozowiska grup rekonstrukcyjnych dzięki którym można był podpatrzeć jak wyglądało uzbrojenie i wyposażenie wojów we wczesnym średniowieczu.

Punktem kulminacyjnym imprezy były pokazy walk i zręczności pomiędzy grupami rekonstrukcyjnymi, gdzie rekonstruktorzy w pełnym uzbrojeniu prezentowali techniki walk w postaci inscenizacji bitwy wczesnośredniowiecznej.

Tradycyjnie, na zakończenie imprezy wśród zgromadzonej widowni odbyło się puszczanie wianków na rzece Huczwie.

Imprezę zorganizowali Burmistrz Tyszowiec, Samorządowe Centrum Kultury w Tyszowcach, Stowarzyszenie Rekonstrukcyjno - Historyczne Drużyna Grodu Czerwień oraz   Stowarzyszenie  Czermno Gród Czerwień.

więcej na http://www.tyszowce.pl/sck/aktualnosci/sredniowieczna-noc-swietojanska/