Pamiętajmy o ogrodach

Rozkład Jazdy Bus

Menu

 

 

 


Podziękowanie za plony PDF Drukuj Email
Wiadomości - Wiadomości Ogólne

Rolnicy z gminy Tyszowce podziękowali za plony w niedzielę 13 września. Gospodarzem tegorocznych dożynek było Przewale, a funkcję starostów pełnili Katarzyna Zarębska ze wsi Klątwy i Marcin Kawałko z Przewala. To oni poprowadzili korowód dożynkowy, w którym szli uczniowie Szkoły Podstawowej w Przewalu, poczty sztandarowe innych placówek oświatowych, ochotniczych straży pożarnych, organizacji kombatanckich i partii politycznych, przedstawiciele władz samorządowych oraz członkinie kół gospodyń wiejskich, które niosły okazałe wieńce.

 

 

Przemarsz w asyście orkiestry dętej, działającej przy Samorządowym Centrum Kultury w Tyszowcach, zakończył obrzęd przekazania chleba, wypieczonego z tegorocznych zbóż, gospodarzowi gminy burmistrzowi Mariuszowi Zającowi. Symboliczny bochen trafił na polowy ołtarz przy miejscowej kaplicy, przy którym proboszcz parafii Św. Leonarda w Tyszowcach ksiądz Wiesław Banaś odprawił dziękczynną mszę świętą.


W okolicznościowym wystąpieniu burmistrz Mariusz Zając podziękował rolnikom za ich ciężką pracę, a także podsumował inwestycje pierwszego półrocza tego roku oraz sukcesy sportowe tyszowieckich zapaśników i sumoków. Za promocję miasta i gminy na arenie krajowej i międzynarodowej Mariusz Zając wręczył puchary oraz listy gratulacyjnego wyróżniającym się zawodnikom i ich rodzicom. Spośród podopiecznych trenera Daniela Chwastka odebrali je Jakub Darmochwał, Magdalena Radom, Jakub Antoszewski, i Adam Gardzioła. Pierwsza dwójka przed kilkoma tygodniami zdobyła srebrne medale na Mistrzostwach Świata Juniorów w Sumo, które odbyły się w Japonii.

W tradycyjnym konkursie wieńców dożynkowych w tym roku wzięło udział 8 propozycji. Pierwszą nagrodę zdobyło KGW w Przewalu, druga przypadła KGW w Zamłyniu, a trzecią odebrały członkinie KGW w Marysinie. Pozostałe wieńce, które przygotowały KGW Tyszowce, Podbór, Mikulin, Wakijów i Klątwy, otrzymały wyróżnienia.

W części artystycznej tegorocznego święta plonów zaprezentowały się grupy ze Szkoły Podstawowej w Przewalu, zespoły kół gospodyń z Wakijowa, Tyszowiec i Mikulina, "Legato" z Tyszowiec i Mikulina, "Dominanta" z Zamłynia, a także tyszowiecka orkiestra dęta i Kapela Bełżecka.


Bawiąc się uczestnicy dożynek mogli spróbować zupy fasolowej podawanej prosto z kuchni polowej, chleba ze smalcem i ogórkiem oraz pysznych ciast i innych smakołyków, a dożynki w Przewalu zakończyła dyskoteka pod gwiazdami.