Pamiętajmy o ogrodach

Rozkład Jazdy Bus

Menu

 

 

 


360 lat konfederacji PDF Drukuj Email
Wiadomości - Wiadomości Ogólne

29 grudnia 1655 roku, z inicjatywy Stefana Czarnieckiego, hetman wielki koronny Stanisław Rewera Potocki i hetman polny koronny Stanisław Lanckoroński zawiązali Konfederację Tyszowiecką.

Jej głównym postanowieniem było wypowiedzenie przez polską szlachtę posłuszeństwa królowi szwedzkiemu Karolowi X Gustawowi i zbrojne wystąpienie przeciwko Szwedom. Obchody 360. rocznicy tego wydarzenia odbędą się dokładnie 360 lat później, czyli w najbliższy wtorek 29 grudnia.

Uroczystości rozpocznie o 9.00 uroczysta sesja Rady Miejskiej w Tyszowcach. Potem przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń i organizacji, a także młodzież i mieszkańcy gminy, wezmą udział w mszy świętej w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Leonarda. Po eucharystii wszyscy spotkają się pod pomnikiem Konfederacji Tyszowieckiej w centrum miasta, pod którym zostaną złożone wieńce i kwiaty.

Rocznicowe obchody zakończy akademia w Samorządowym Centrum Kultury w Tyszowcach, gdzie odbędzie się koncert miejscowej orkiestry dętej i zespołu "Dominanta" z Koła Gospodyń Wiejskich w Zamłyniu.