Pamiętajmy o ogrodach

Rozkład Jazdy Bus

Menu

 

 

 


Wiersze spod strzechy PDF Drukuj Email
Wiadomości - Wiadomości Ogłoszenia

 

Zwykle piszą dla siebie i swoje wiersze chowają do szuflady, ale raz w roku przyjeżdżają do Zamłynia w gminie Tyszowce, by zaprezentować je szerszej publiczności. Tegoroczny Mini Festiwal Spod Strzechy Cichych Poetów odbędzie się w niedzielę 14 sierpnia o 16.00 w Zagrodzie Rekreacyjnej "Mniszek".

Pomysłodawcą imprezy jest właściciel zagrody Wiesław Zieńczuk, który sam pisze wiersze i w 2008 roku w starej stodole postanowił zorganizować pierwsze spotkanie wierszokletów. - Początki były trudne. Przyjechało dwoje autorów, którzy potem uczestniczyli we wszystkich kolejnych edycjach. Niezbyt liczna była także liczba słuchających, ale w ubiegłym roku na widowni zasiadło około 60 osób. Tegoroczny festiwal może być rekordowy, ponieważ swoją twórczością chce się pochwalić co najmniej 10 autorów - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej Wiesław Zieńczuk.

Termin spotkania wyznacza kościelne Święto Wniebowzięcia Maryi Panny, czyli Matki Boskiej Zielnej, które według pomysłodawcy festiwalu nawiązuje do strzechy, tradycji i ludowości. - Taki jest też zamysł, by była to poezja od ludu i dla ludu, ponieważ rolę jurorów pełni publiczność. Poza tym ma to być okazja do integracji autorów, a dla publiczności - możliwość ciekawego spędzenia czasu bez internetu czy seriali. Wstępem do każdej imprezy są prezentacje dzieci w wieku od 6 do kilkunastu lat, natomiast w konkursie swoją twórczość prezentują autorzy, którzy mają co najmniej 15 lat - dodaje Wiesław Zieńczuk. Dwoje autorów - Małgorzata Nawój z Wiszniowa w gminie Mircze i Felicjan Kuna z Woli Radzięckiej w gminie Frampol, bierze udział w festiwalu systematycznie od pierwszej jego edycji. Do Zamłynia przejeżdżają jednak także poeci spoza Zamojszczyzny czy województwa lubelskiego, na przykład z Olsztyna i Warszawy.

Tematyka prezentowanych utworów jest nieograniczona, a nagrodą dla najwyżej ocenionego poety jest specjalna statuetka.

Oprócz konkursowych przesłuchań w programie festiwalu jest zwiedzanie okolic Tyszowiec, grillowanie i tradycyjna potańcówka.


(fot. arch. organizatorów)