Pamiętajmy o ogrodach

Rozkład Jazdy Bus

Menu

 

 

 


Skuteczni wolontariusze z Podboru PDF Drukuj Email
Wiadomości - Wiadomości Ogólne

Nie trzeba wielkich pieniędzy, ani wybitnych fachowców. Wystarczy pomysł, wytrwała praca przy jego realizacji i zaangażowanie ludzi, którzy chcą coś zrobić dla lokalnej społeczności. Wie o tym dobrze grupa aktywnych mieszkańców wsi Podbór w gminie Tyszowce, która wymyśliła i własnymi siłami przygotowała miejsce zabaw dla dzieci i rekreacji dla dorosłych. W niedzielę 14 sierpnia o 14.00 autorzy pomysłu zapraszają na rodzinny piknik, połączony z uroczystym otwarciem obiektu. Będą gry, malowanie twarzy, skakanie w workach, przeciąganie liny, zabawy sprawnościowe oraz konkursy z nagrodami, które ufundowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w Tyszowcach. Miłośnicy aktywnego wypoczynku zagrają w meczu siatkówki, w którym juniorzy zmierzą się z seniorami, a dla wszystkich organizatorzy planują poczęstunek z ogniska.
W nowym obiekcie najmłodsi mają do dyspozycji zjeżdżalnię z wieżyczką, dwie huśtawki i ściankę wspinaczkową, zaś nieco starsi boisko do siatkówki. Drewniane urządzenia wykonał miejscowy stolarz, a miejsce zostało przygotowane za pieniądze, które wolontariusze pozyskali w ramach projektu "Lubelskie Lokalnie Mikrodotację FIO" dofinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach rządowego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. - Kwota nie była wielka, bo to niespełna 5 tysięcy złotych, ale nic by się nie udało, gdyby nie zaangażowanie mieszkańców Podboru, którzy poświęcili mnóstwo swojego czasu na prace związane z przygotowaniem podłoża. Teren był bardzo pochyły i trzeba go było wyrównać, a wcześniej wykosić trawę i chwasty. Wolontariusze zajęli się również rozprowadzeniem kilku przyczep ziemi, które zamówiły władze samorządowe - relacjonuje jedna z inicjatorek przedsięwzięcia Magdalena Wójcik-Zabroń z Koła Gospodyń Wiejskich w Podborze. To ona, wspólnie z pracownikami urzędu miejskiego, pod szyldem Miejskiego Klubu Sportowego "Pogoń" Tyszowce, przygotowała wniosek o dotację z FIO. Pomysł urządzenia miejsca zabaw i rekreacji nie był przypadkowy. To pierwszy taki obiekt w gminie, szczególnie dla najmłodszych, poza Tyszowcami. - Do niedawna najbliższy znajdował się dość daleko na terenie przedszkola w Tyszowcach. W czerwcu, już bliżej, bo w tyszowieckim parku, został otwarty nowy plac zabaw, ale to ciągle nie było to samo, co własne miejsce, w którym nie tylko dzieci, ale i starsi mieszkańcy mogliby się bawić i integrować. Przykłady mieliśmy już podczas budowy, gdy w przygotowaniach, oczywiście w roli obserwatorów, brali udział najmłodsi. Podczas różnych zabaw okazało się, że, choć to niewielka miejscowość, nie wszyscy się znają, a chętnie spędzają wspólnie wolny czas - podkreśla Magdalena Wójcik-Zabroń, która sama jest mamą 2 dzieci. Nowy obiekt znajduje się przy świetlicy w Podborze, która formalnie jest własnością gminy, ale to mieszkańcy dbają o budynek i jego otoczenie, traktując go jak wizytówkę miejscowości. Na przykład w ubiegłym roku ułożyli kostkę i przygotowali parking, a wewnątrz świetlicy zerwali starą podłogę, wykonali wylewkę i ocieplenie. Ponadto wiosną tego roku koło gospodyń kupiło drzewka, które zostały posadzone przy drodze dojazdowej. 

Troska o świetlicę i jej otoczenie to tylko jedno z wielu przykładów aktywności mieszkańców i miejscowego KGW, które działa od ponad 2 lat. Jego inicjatorką i przewodniczącą jest właścicielka apteki Grażyna Barańska, która mimo obowiązków zawodowych i domowych poświęca się również pracy społecznej. Jest radną i członkinią rady sołeckiej, a niedawno została przewodniczącą "Stowarzyszenia Pod Borem". Mimo swojej krótkiej historii KGW zorganizowało już m.in. Andrzejki, Sylwestra, Mikołajki i obchody Dnia Dziecka, wakacyjne zajęcia dla dzieci oraz obchody Święta Jagodowego .


(fot. wolontariusze z Podboru)