Pamiętajmy o ogrodach

Rozkład Jazdy Bus

Menu

 

 

 


Młodzież w obronie środowiska PDF Drukuj Email
Wiadomości - Wiadomości Ogólne

 

 

"Pamiętajcie o ogrodach - przecież stamtąd przyszliście. W żar epoki użyczą wam chłodu - tylko drzewa, tylko liście" - pisał kiedy Jonasz Kofta, a piosenkę do jego tekstu śpiewało wielu uznanych polskich artystów. Skorzystali z niego także uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Tyszowcach, którzy wzięli udział w happeningu pod hasłem zaczerpniętym ze znanego utworu.

W ramach imprezy "Pamiętajcie o ogrodach" gimnazjaliści zwracali uwagę na niekorzystny wpływ ścieżek betonowych i brukowych na zdrowie ludzi uprawiających nordic walking, bieganie, czy jazdę na rowerze. Przy okazji wykazywali, że budowa takich tras źle wpływa na środowisko, ponieważ powoduje degradację gleby, szybszy spływ wód powierzchniowych oraz wzrost temperatury.

Na specjalnym schemacie jedna grupa uczniów pokazywała jak ziemia w ogrodzie chłonie wodę opadową, a druga ekipa prezentowała co dzieje się z wodą na powierzchni wyłożonej betonem. Młodzież częstowała również swoich kolegów i nauczycieli warzywami i owocami przyniesionymi z tradycyjnych ogrodów.

Część uczestników happeningu była przebrana za dżdżownice, próbujące sforsować betonową przeszkodę, by zwrócić uwagę na ich znaczenie dla środowiska, w tym szczególnie dla krążenia powietrza i wody w glebie.

Dwudniową imprezą uczniowie tyszowieckiej podstawówki i gimnazjum rozpoczęli realizację projektu "Pamiętajcie o ogrodach", który jest finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W planach jest jeszcze m.in. wycieczka do Roztoczańskiego Parku Narodowego, konkurs wiedzy ekologicznej oraz zakup pomocy dydaktycznych, w tym zestawów do badania czystości powietrza.


(fot. organizatorzy)