Pierwsza Noc Muzeów w nowej izbie pamięci

Utworzono: 04 czerwiec 2018 Opublikowano

W Tyszowcach muzeum nie ma, ale Noc Muzeów się odbędzie, a okazją do jej zorganizowania będzie otwarcie Regionalnej izby Pamięci.

Na jej inaugurację, która jest planowana na niedzielę 10 czerwca, organizatorzy zapowiadają sporo atrakcji. Izba pamięci powstała w budynku byłego internatu miejscowego liceum ogólnokształcącego, które kończy swoją działalność. - To placówka, prowadzona przez samorząd powiatowy, ale kupiliśmy budynek, w którym swoją siedzibę mają już Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Samorządowa Administracja Szkół, a także uczą się w nim młodsze klasy podstawówki. Kolejne pomieszczenia wygospodarowaliśmy na izbę pamięci, w której znajdą się eksponaty z odkryć archeologicznych i inne pamiątki - zapowiada Burmistrz Tyszowiec Mariusz Zając. Przystosowanie części budynku do nowych zadań zakończyło się jeszcze w ubiegłym roku, a ostatnie miesiące gmina wykorzystała na jego wyposażenie. Główną atrakcją pierwszej w Tyszowcach Nocy Muzeów będzie wystawa Skarbów z Czermna, którą udostępni Muzeum Regionalne w Tomaszowie Lubelskim. Poza tym będzie można obejrzeć ekspozycję pamiątek, związanych z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, ze zbiorów Józefa Szajewskiego z tomaszowskiego oddziału Związku Piłsudczyków RP.

Otwarcie obydwu wystaw i nowej izby pamięci odbędzie się 10 czerwca o 14.00.

Izba Pamięci w Tyszowcach