Utworzono: 22 sierpień 2018 Opublikowano

Dożynki w KazimierówceW niedzielę 19 sierpnia 2018 r. rolnicy wraz z zaproszonymi gośćmi dziękowali za udane plony podczas ”Gminno – Parafialnych Dożynek w Kazimierówce” Nie obyło się bez pięknych wieńców dożynkowych, ciekawego programu artystycznego i innych atrakcji przygotowanych dla wszystkich zgromadzonych na tym święcie.

Tradycyjnie uroczystości rozpoczął barwny orszak dożynkowy na czele z Tyszowiecką Orkiestrą Dętą, który przemaszerował wraz z grupami wieńcowymi oraz zaproszonymi gośćmi na plac przy świetlicy wiejskiej w Kazimierówce. Tam rozpoczęła się oficjalna część uroczystości.

Nabożeństwo dziękczynne polowe za zebrane plony odprawił Proboszcz  parafii pw. Świętego Michała Archanioła w Perespie ks. Czesław Szczerba, który poświęcił wszystkie wieńce dożynkowe, po czym starostowie dożynek wręczyli mu bochen chleba upieczony z ziarna zebranego w bieżącym roku. W tym roku zaszczytna funkcja starostów dożynek przypadła pani Marcie Szczygielskiej z Czermna oraz panu Januszowi Januś z Kazimierówki.

Po mszy świętej głos zabrał Burmistrz Tyszowiec pan Mariusz Zając który przywitał wszystkich zebranych oraz zaproszonych gości, wśród których byli, min. Przewodnicząca Rady Powiatu pani Teresa Chrastina, Przewodniczący Rady Miejskiej w Tyszowcach pan Stefan Henryk Medak, Kierownik Tomaszowskiego Biura Powiatowego ARiMR Stanisław Bondyra oraz przedstawiciele władz lokalnych w osobach radnych Rady Miejskiej oraz oświaty. W swoim przemówieniu pan Burmistrz Mariusz Zając podkreślił jak ważną rolę w życiu codziennym odgrywają rolnicy i podziękował im za ich wielki trud.

Następni w kolejności zabrali głos zaproszeni goście, którzy odczytali listy od władz wojewódzkich i parlamentarnych do uczestników uroczystości.

Po przemówieniach okolicznościowych rozpoczęły się występy artystyczne. W czasie występów artystycznych przed zebraną publicznością wystąpiła : Tyszowiecka Orkiestra Dęta, Chór parafialny z Tyszowiec, Chór DOMINANTA z Zamłynia, Zespół śpiewaczy „MAMUŚKI” z Wakijowa, Zespół śpiewaczy „LEGATO” z Mikulina, Zespół śpiewaczy „TYSZOWIANKI”, Tomaszowska Kapela oraz Kapela biesiadna ECHO TELATYNA. Na koniec uczestnicy imprezy bawili się na dyskotece która trwała do późnych godzin nocnych.

W międzyczasie trwania części artystycznej wręczone zostały medale „Zasłużony dla rolnictwa”, które wręczyli Pan Burmistrz Mariusz Zając oraz Przewodnicząca Rady Powiatu pani Teresa Chrastina oraz rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Nagrody wręczane były w dwóch kategoriach : wieniec tradycyjny i wieniec współczesny. Jury po szczegółowej ocenie zdecydowało, że pierwsze miejsce w kategorii wieniec tradycyjny powędruje do wieńca wykonanego przez panie z Sołectwa w Kazimierówce, drugie miejsce zajął wieniec wykonany przez panie z KGW Zamłynie, trzecie miejsce przypadło paniom z KGW Marysin. W kategorii wieniec współczesny pierwsze miejsce zajął wieniec wykonany przez panie z KGW Czartowczyk, drugie miejsce zajął wieniec wykonany przez panie z KGW Tyszowce, trzecie miejsce zajął wieniec pań z KGW Mikulin.