• Urzd
  Urząd Miejski w Tyszowcach
 • Swieto Niepodleglosci
  Uroczystości 100 - lecia Niepodległości
 • Odsloniecie Mogily
  Odsłonięcie mogiły z 1920 r.
 • Dozynki2018
  Dożynki Gminno-Parafialne Kazimierówka 2018
 • Mistrzowiewojewodztwa Lzs
  Mistrzostwa Województwa LZS - I miejsce reprezentacji z Gminy Tyszowce
 • Mistrzowiepowiatu Lzs
  Mistrzostwa Powiatu LZS - zwycięstwo reprezentacji z Gminy Tyszowce
 • Singer2018
  Międzynarodowy Festiwal Śladami Singera - Tyszowce 2018
 • Fasola
  Międzynarodowe Święto Fasoli - Tyszowce 2018
 • Najazdwojow
  Śladami Chrobrego. Czerwień 1018 - 2018
 • Izbaotwarta
  Otwarcie Regionalnej Izby Pamięci
 • Tyszowce  Widok
  Tyszowce - widok z lotu ptaka
 • Szkola Podstawowa
  Budynek Szkoły Podstawowej w Tyszowcach
 • Grody
  Grody Czerwieńskie
 • Koci
  Kościół Parafialny

Dożynki Powiatowe 2017

Utworzono: 01 wrzesień 2017 Opublikowano

Delegacje dożynkowe gmin z powiatu tomaszowskiego przyjadą w niedzielę 3 września do Tyszowiec, by wziąć udział w tegorocznym święcie plonów.

Funkcje starostów będą pełnić Joanna Furman z Kolonii Czartowiec i Artur Radecki z Tyszowiec.

Joanna Furman razem z mężem Robertem od 2011 roku prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 40 hektarów, na których uprawia buraki cukrowe, fasolę, pszenicę i kukurydzę, a poza zajmuje się hodowlą bydła opasowego. W uprawie i hodowli Państwo Furmanowie wykorzystują nowoczesne maszyny i urządzenia, a przy modernizacji parku maszynowego korzystali z funduszy europejskich. W wolnym czasie pani Joanna zajmuje się rękodziełem.

 

Starosta tegorocznych dożynek Artur Radecki kontynuuje rodzinne tradycje i wspólnie z żoną od 1992 roku prowadzi 70-hektarowe gospodarstwo rolne, nastawione na uprawę zbóż, buraków i marchwi. Dzięki dobrze zorganizowanej pracy i nowoczesnym maszynom uzyskuje maksymalne plony w wysokości 8 - 9 ton pszenicy, 74 ton buraków i około 80 ton marchwi z 1 hektara. Przed trzema laty Artur Radecki otrzymał nagrodę wzorowego gospodarza przyznawaną przez burmistrza Tyszowiec.

Uczestnicy uroczystości zbiorą się o 10.30 na placu przy szkole, skąd dożynkowy korowód przejdzie w asyście Tyszowieckiej Orkiestry Dętej na mszę świętą do miejscowego kościoła. Eucharystia, której będzie przewodniczyć biskup pomocniczy Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej ksiądz Mariusz Leszczyński, będzie połączona z tradycyjnym przekazaniem chleba, wypieczonego z tegorocznych zbóż i ceremoniałem dożynkowym.

Druga, rozrywkowa część obchodów odbędzie się na stadionie "Huczwy" Tyszowce, gdzie m.in. zostaną ogłoszone wyniki konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. Każda gmina powiatu tomaszowskiego może zgłosić po jednej propozycji, a gospodarze z gminy Tyszowce wystawią 11 wieńców. Przygotowały je koła gospodyń wiejskich z Czartowczyka, Klątw, Marysina, Mikulina, Przewala, Tyszowiec, Wakijowa i Zamłynia, a także sołectwa Czermno, Kolonia Czartowczyk i Soból. Niedzielna uroczystość to także okazja do promocji zespołów ludowych, orkiestr, chórów i kapel. Oprócz orkiestry, która poprowadzi korowód do kościoła, a potem na stadion oraz chóru parafialnego, odpowiedzialnego za oprawę eucharystii, Gminę Tyszowce będzie reprezentować na scenie zespół wokalny "Belcanto", działający przy miejscowym centrum kultury.

Występom i konkursom będzie towarzyszyć wystawa sprzętu rolniczego i środków ochrony roślin, dziecięcy plac zabaw i stosika z potrawami regionalnymi, a wieczorem odbędzie się zabawa taneczna. Publiczność będą bawić "Don Vasyl Junior" i zespół "Pryzmat", a gwiazdą festynu będzie w tym roku "ZA-NO-ZA".