W drodze po dotacje na inwestycje

Utworzono: 16 maj 2017 Opublikowano

Na zdjęciu plik pieniędzyGmina Tyszowce będzie się starać o dotację na budowę wodociągu i kanalizacji w kolejnym zewnętrznym źródle. Podczas sesji we wtorek 16 maja radni podjęli decyzję, która pozwoli na ubieganie się o dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- Na tę inwestycję chcemy pozyskać środki razem z Gminą Żwirki na Ukrainie z Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina. Decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma, ale na wypadek, gdyby była negatywna, szukamy pieniędzy w kolejnym źródle, czyli w PROW. Podczas wtorkowej sesji rada wpisała ten projekt do Wieloletniej Prognozy Finansowej, bo taki jest wymóg w naborze, który kończy się 22 maja - wyjaśnia w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową burmistrz Tyszowiec Mariusz Zając.

Miejscowy samorząd chce wybudować około 7 kilometrów kanalizacji i wymienić stary wodociąg. Szacuje się, że może to kosztować około 12 milionów złotych, z czego z PROW można otrzymać około 63 procent kosztów netto. Jeśli wniosek o przyznanie dotacje zostanie rozpatrzony pozytywnie inwestycja byłaby realizowana w latach 2018 - 2020.

Do WPF radni wpisali również przebudowę boiska przy Szkole Podstawowej w Tyszowcach, na którą można pozyskać dofinansowanie z ministerstwa sportu. Gmina chce wybudować bieżnię z miejscem do skoków w dal i rzutów kulą oraz przebudować trawiaste boisko, które będzie mieć 30 metrów szerokości i 60 metrów długości. Szacunkowa wartość tej inwestycji to około 650 tysięcy złotych. Z budżetu państwa samorząd może otrzymać maksymalnie połowę tej kwoty. W tym przypadku wniosek o przyznanie dofinansowania również czeka na rozpatrzenie. Jeśli zostanie zaakceptowany prace są planowane na 2018 rok.