• Koci
    Kościół Parafialny

Październikowe sukcesy zapaśników i sumoków

Opublikowano

zapaśnicy i sumocyPaździernik jeszcze się nie skończył, ale młodzi sportowcy z Tyszowiec już mogą go zaliczyć do bardzo udanych. Tylko w mijającym tygodniu zdobyli pierwsze miejsce drużynowo w mini zapasach w Strupinie Dużym i wywalczyli trzy medale w międzynarodowych zawodach w Krakowie, a wcześniej drużynowe mistrzostwo kraju juniorów w sumo.

Turniej Nadziei Olimpijskich na 100-lecie Niepodległości w mini zapasach, który odbył się w czwartek 18 października w Strupinie Dużym (na zdj.) był rozgrywany w trzech rundach. Pierwsza polegała na wypchnięciu zawodnika poza pole walki, w drugiej zawodnicy mierzyli się w przeciąganiu liny, a w trzeciej zadaniem uczestników było wyniesienie piłki poza pole walki.

zapaśnicy i sumocyzapaśnicy i sumocy

Reprezentanci Szkoły Podstawowej w Tyszowcach, którzy mieli za przeciwników pięć zespołów ze szkół powiatu chełmskiego, okazali się "czarnym koniem" turnieju, zdobywając drużynowo pierwsze miejsce i okazały puchar, który odebrali z rąk olimpijczyków: Andrzeja Głąba, Dariusza Jabłoskiego, Piotra Jabłońskiego i Radosława Truszkowskiego. W składzie zwycięskiej drużyny byli: Jakub Dudziński, Wojciech Jezierski, Katarzyna Muca, Aleksandra Muca, Majka Czarnecka, Miłosz Jezierski, Bartek Sroga, Hubert Smyk, Szymon Jakubiak, Bartek Jezierski i Kacper Kościołko.

zapaśnicy i sumocy

Dwa dni po sukcesie najmłodszych zawodników z Tyszowiec do walki przystąpili ich starsi koledzy, którzy wywalczyli trzy medale w organizowanym z Krakowie Międzynarodowym Memoriale im. Władysława Bajorka w Zapasach w Stylu Klasycznym. W stawce ponad 200 zawodników z Polski, Czech, Ukrainy i Białorusi, na drugim stopniu podium w kategorii wagowej do 91 kilogramów stanął Adam Gardzioła, który nieznacznie uległ dopiero w finale zawodnikowi z Białorusi. Brązowe medale wywalczyli Kewin Materna, walczący w kategorii do 38 kilogramów i Gabriel Jurkiewicz w kategorii do 55 kilogramów.

Trener Daniel Chwastek uważa, że medale zdobyte w tak silnie obsadzonym turnieju to duży sukces tyszowieckich zapaśników. - Na wyróżnienie zasługuje Kewin Materna, który był jedynym Polakiem na podium w swojej kategorii wagowej oraz zdobywcy piątych miejsc - Mateusz Kułaj i Jakub Flak, którzy uplasowali się tuż za podium, przegrywając minimalnie swoje pojedynki z bardzo silnymi rywalami - podsumowuje trener Chwastek.

Także w październiku jego podopieczni zdobyli jeszcze tytuł Drużynowego Mistrzostwa Polski Juniorów w Sumo. Podczas zawodów rozgrywanych w Ropczycach trofeum to wywalczyli Adam Gardzioła, Jakub Antoszewski, Szymon Ogórek i Karolak Szymon, który jest wychowankiem trenera Mariusza Łosia. Indywidualnie Adam Gardzioła zdobył złoty medal w kategorii wagowej do 90 kilogramów, Jakub Antoszewski był drugi w kategorii do 100 kilogramów, a Szymon Ogórek zajął trzecie miejsce w kategorii do 80 kilogramów. Ponadto ich koleżanka Weronika Ryło została wicemistrzynią kraju wśród juniorek kategorii do 55 kilogramów.

W Ropczycach i Krakowie zawodnicy z Tyszowiec reprezentowali, współpracujący z miejscowym klubem "Pogoń", Klub Sportowy "Agros" Zamość.

Teraz młodzi tyszowianie będą się przygotowywać do udziału w Mistrzostwach Europy w Sumo, które odbędą się w najbliższy weekend w Estonii. Polskę będą tam reprezentować m.in.: Jakub Flak, Weronika Ryło, Adam Gardzioła, Jakub Antoszewski i Szymon Ogórek.